ارزش چیست و چه اهمیتی در کسب و کارهای مدرن دارد؟

  چارچوب ایجاد ارزش شامل مولفه‌های زیر است:

 * مجموعه‌ای از مشتریان
 * خدماتی برای استفاده تمام مشتریان، و امکان تعامل میان مشتریان
 * سازمانهایی که خدمات را فراهم کنند.
 * مجموعه‌ای از قراردادها که که امکان دسترسی به خدمات را مهیا کند.

شاخص‌های ایجاد ارزش چیست؟

مرکز نوآوری تجاری (CBI) یک سری مطالعات بروی نقش موارد غیرعینی (نامحسوس) در ایجاد ارزش در یک شرکت مدرن انجام دادند و یک مدل جامع را برای این کار در شرکت‌های پیشرو توسعه دادند که کاربران را برای سنجش اثر سرمایه‌های نامحسوس بر ارزش بازار یک شرکت توانا می‌سازد. در این تحقیق ۹ مورد از مهمترین شاخص‌های غیر مالی تعیین شده است. موارد زیر اهمیت زیادی دارند و باید به همه‌ی آنها توجه ویژه ای شود.

 • نوآوری
 • کیفیت
 • ارتباط‌های مشتری
 • قابلیت‌های مدیریت
 • پیمانها
 • تکنولوژی
 • نام تجاری
 • ارتباط‌های کارمندان
 • موضوع‌های جامعه و محیطی

ارزش محسوس و نامحسوس

تمام مبادلات کالاها، خدمات یا درآمد شامل تمام معاملات که دربر گیرنده‌ی قراردادها، فاکتورها، رسید درخواست‌ها، تائیدیه‌ها و پرداخت‌ها، به عنوان ارزش‌ محسوس در نظر گرفته می‌شوند. کالاها و خدماتی که ایجاد درآمد می‌کنند یا در قسمتی از خدمتی به کار گرفته می‌شوند نیز شامل این گروه می‌شوند.

دو زیر گروه اصلی شامل ارزش نامحسوس می‌شوند. دانش و مزایا. دانش نامحسوس شامل اطلاعات استراتژیک، دانش برنامه‌ریزی، دانش فرآیند، دانش فنی، طراحی مشترک و توسعه سیاسی که تولید کالاها و خدمات را پشتیبانی می‌کنند، می‌باشد.

و در پایان اگر بخواهیم خیلی ساده ارزش را در کسب و کار و فرآیند  فروش تعریف کنیم، ارزش رفع نیاز مشتری است که در قبال آن دستمزد دریافت می‌شود. همواره مشتری باید تصور کند چیزی فراتر از بهای پرداختی دریافت کرده است و ما برای اهمیت زیادی قاپل بوده‌ایم. به همین دلی کمپانی‌های بزرگ تلاش می‌کنند تا بیش از آنچه مشتری انتظار دارد در اختیار او قرار دهند.

هم‌چنین به تعریفی دیگر، رابطه بین منفعتی (Cost) که مشتری از خرید یک کالا یا خدمات به‌دست می‌آورد (چه منفعت مادی چه از لحاظ حسی و روانی از قبیل لذت، راحتی) با هزینه‌ای که برای آن می‌پردازد. از لحاظ فرمولی این رابطه را می‌توان بدین شکل توصیف کرد. فرمول زیر تعریفی ساده و دقیق از مفهوم مورد نظر ارائه می‌کند:

ارزش = منفعت (منافع) تقسیم بر هزینه

بازدیدها: 205

علی محمدی

مؤسس وب‌سایت تله بازاریابی «علی محمدی» است؛ ایشان محقق، نویسنده و مدرس دوره های بازاریابی، فروش و ارتباطات موثر تلفنی هستند. علی محمدی «باشگاه بازاریابان تلفنی» را در سال ۱۳۹۵ تاسیس کرده است.

دیدگاه کاربران ...

 1. عالی دمت گرم

 2. لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
  جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
  دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

  دیدگاه خود را بیان کنید

جدیدترین محصولات