استراتژی های عالی برای درمان بیزاری تلفنی

Rate this post

همان‌طور که وعده داده بودیم در این مقاله به استراتژی‌ های عالی جهت درمان بیزاری تلفنی خواهیم پرداخت.

استراتژی ارزیابی کردن همه‌چیز

بیزاری از تلفن کردن می‌تواند به دلیل اعتمادبه‌نفس پایین، کم بود سطح رضایت‌مندی شما از محصول یا خدماتی که ارائه می‌دهید یا حتی عدم قطعیت درباره‌ی ارزش‌ها و اهداف شخصی‌تان باشد.

روند ارزیابی همه‌چیز- از خودفروش گرفته تا محصولات و ارزش‌های فروش- تمام این علل ریشه‌ای را شناسایی و به افزایش اعتماد و وضوح هدفتان کمک می‌کند.

هنگام ارزیابی همه‌ی موارد و کم به حداکثر کردن تلاش‌هایتان موارد زیر را رعایت کنید:

۱- فهرستی از مهارت‌ها و ویژگی‌های شخصیتی خود تهیه کنید.

آن خصوصیاتی که از شما فروشنده‌ای خوب و کارمندی باارزش می‌سازند توانایی‌های شما در حل مسئله چه مواردی هستند؟ آیا سال‌ها تجربه در جمع‌آوری اعانه دارید و توجه شما به جزئیات امور است؟

۲- در شروع کارتان، ابتدا به مشتریان راضی تلفن کنید.

انجام چنین کاری می‌تواند خصوصیات مثبت و پیروزمندانه‌تان را به شما یادآوری کند. این تقویت روحیه، احساسات منفی را که باعث می‌شدند شما سمت تلفن نروید، از شما دور می‌کنند!

۳- سپس، قبل از قطع کردن تلفن، از مشتری بپرسید چیز دیگری لازم ندارد. درباره‌ی تلفن‌های مربوط به مراجعات بعدی، پشتیبانی از محصول یا ارائه‌ی اطلاعاتی درباره‌ی محصولات جدید از او سؤال کنید.

انجام این مرحله کارتان را پررونق می‌کند؛ به‌عبارت‌دیگر، موفقیت دیگری به نمره‌ی شما می‌افزاید و منجر به تلفن‌های پشتیبانی سودآوری می‌شود.

۴- بعد از نوشتن فهرست شخصی‌تان، ویژگی‌ها و فواید محصولات شرکتتان را بررسی کنید.

هنگام ارزیابی کلیه‌ی موارد شرکت و خودتان و انتقال آن‌ها روی جدول، سؤالات زیر را از خودتان بکنید:

 • برای این مشتریان چه‌کاری می‌کنیم؟
 • چه ویژگی‌ای ما را از رقیبمان متمایز می‌کند؟
 • داشتن چه خصوصیاتی مرا به فردی تبدیل می‌سازد که آن‌ها باید با او کار کنند؟
 • فواید مخصوص خدمات ما کدام اند؟
 • اگر بنا باشد به یکی از دلایل فوق فردی با من دادوستد کند، آن دلیل کدام است؟

۵- گزارش فهرست تکمیل‌شده‌تان را جایی دم دست بگذارید تا به‌عنوان منبع ارجاعی مفیدی از محصولات و خدمات و نگرشی سریع به موارد دست‌چین شده، سریعاً از آن استفاده کنید.

اگر مدت مدیدی است که با بیزاری از تلفن کردن دست‌به‌گریبان شده‌اید، فهرست فوق را هرروز مرور کنید. آن را دم دست نگه‌دارید تا هر وقت به آن نیاز داشتید، به کمکش اعتمادبه‌نفس و اعتبار خود را بالا ببرید.

استراتژی تنظیم اهداف روزانه

در نظر گرفتن اهدافی غیرواقعی و دور از دسترس، می‌تواند بیزاری از تلفن فروش را وخیم‌تر کند. برای مثال، اگر شما هدفتان را به این صورت در نظر گرفته باشید که «باید بازدهتان پانصد درصد افزایش یابد» این هدف خیلی فراتر از حد تصور شماست و در اولین گام قادر به تحقق آن نیستید و دچار یاس و ناامیدی می‌شوید.

از خودتان جلو نزنید! مطمئناً ممکن است بخواهید تا انتهای سال به فروش بالای ۲۰۰ میلیون تومان برسید؛ اما به‌جای امید داشتن به این هدف بلند پروازانه، آن را به هدف‌های کوچک‌تری تقسیم کنی؛ یعنی تقریباً ۴ میلیون در هفته را مدنظر قرار دهید. (بر اساس کسب‌وکار شما قیمت تغییر می‌کند). آیا این هدف در دورترین رویاهایتان می‌گنجد؟ اگرنه هدفتان را اصلاح کنید و هدفی را برای خود در نظر بگیرید که دسترس‌پذیر باشد.

اگر هدفتان معقول و واقعی است، هفته‌ی خود را به‌ روزها تقسیم کنید و تعیین کنید برای دستیابی به آن هدف هرروز چه مراحلی را باید سپری کنید. در نسبت‌های بستن قراردادتان، هرروز باید چه تعداد تلفن کنید؟ به‌منظور کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی تکنیک‌های مدیریت زمان برای رسیدن به حداکثر بازدهی، با ما همراه باشید.

استراتژی منع صحبت منفی با خود

برخی اوقات صدای درونی فروشنده بزرگ‌ترین مشوق او درفروش است؛ اما در سایر مواقع، این نجوای درونی آهسته، فروشنده حرفه‌ای را پشت دیواری سنگی اسیر می‌کند یا او را به درون رودخانه‌ای عمیق از شک و تردید هل می‌دهد.

آیا تابه‌حال عباراتی ازاین‌دست را در سرخود شنیده‌اید: « آن‌ها می‌خواهند تو را رد کنند.» یا « چرا آن‌ها می‌خواهند از من استفاده کنند؟» اگر دچار بیزاری تلفنی هستید، باید خودتان را از شر این صحبت‌های منفی خلاص کنید.

تفکرات و صحبت‌های منفی تولید اضطراب می‌کنند که یقیناً بر روند تماس تلفنی تأثیر می‌گذارند. به‌منظور استفاده از استراتژی منع صحبت منفی، راحت و آسوده‌خاطر باشید و جلوی این‌گونه تفکرات منفی را بگیرید.

برای مثال، می‌توانید با تکرار روزانه‌ی جملات تأییدی مثبت با صدای بلند، حین رانندگی سمت محل کارتان یا درست قبل از تلفن کردن، این کار را انجام دهید. این افکار منفی هنوز هم ممکن است گاهی به ذهن شما وارد شوند، اما با تکرار روزانه‌ی جملات تأکیدی مثبت، صدای آن‌ها آهسته‌تر می‌شود و بعد از چند بار تلفن کردن، کلاً قطع می‌شود.

اگر صدای درونی شما به شکل انتقادی تند و خشن است، سعی کنید این پیام‌های منفی را روی کاغذ منتقل کنید. انتقال آن‌ها روی کاغذ به شما کمک می‌کند باطلشان کنید. صحبت‌های مثبت با خودتان را نیز می‌توانید بنویسید و با دادن تائید مثبت به خودتان، تغییر حالتان را احساس کنید.

استراتژی تصویرسازی تلفنی بی‌نقص

انسان‌ها ذاتاً منفی نگر هستند و طبیعت انسانی اغلب ایجاد می‌کند فروشنده بدترین نتیجه‌ی ممکن از فروش را به تصویر بکشد؛ اما اگر قصد خیال‌پردازی در مورد فروشتان رادارید، آن را به‌صورت قصه‌ای با پایان خوش بسازید. قبل از شروع به تلفن کردن، آن را به بهترین روشی که می‌توانید بازی کنید به تصویر بکشید.

درست قبل از شروع برنامه‌ی تلفنی‌تان مراحل زیر را دنبال کنید:

۱- خودتان را در حال تلفن کردن با اعتمادبه‌نفس کامل تصور کنید:

تصویرسازی افکار مثبت در ذهن، به‌عنوان تمرینی برای تماس واقعی، به‌کاربرده می‌شود. هرچقدر تصویر را بر پرده‌ی ذهن بیشتر نمایش دهید، احتمال واقعی‌تر شدن آن بیشتر است.

۲- یک مشتری راضی و پذیرا را تصور کنید که در حال پرسیدن مواردی از شماست.

۳- مبادله‌ی پول را به تصویر بکشید و حال و هوای زمانی را به خود بگیرید که مشتری می‌گوید: « آن را برمی‌دارم!»

استراتژی ده‌دقیقه‌ای

پیش‌بینی ساعات مربوط به تلفن کردن خیلی فکر انگیزه بخشی نیست، حتی برای موفق‌ترین و مثبت‌ترین فروشنده‌ها؛ اما برای تلفن کننده‌ی ناراضی، آن پیش‌بینی می‌تواند مانعی بر سر راه کل فعالیت ایجاد کند یا حتی آن را با تأخیر مواجه سازد.

اگر خودتان را در چنین وضعیتی دیدید، استراتژی ده دقیقه را امتحان کنید، یعنی: به خودتان اجازه دهید به این تلفن‌ها، صبح‌ها، بعدازظهرها و طی روز جواب بدهید؛ اما قبل از این‌که اجازه داشته باشید تلفن کردن را رها کنید، ده دقیقه صرف حل مشکل این نوع مشتریان بکنید. به خودتان قول دهید بعد از اتمام ده دقیقه، می‌توانید دست از کار بکشید.

فایده‌ی این استراتژی این است که شما الگوی منفی را در هم می‌شکنید. اطمینان حال کنید که تنها به مدت ده دقیقه به این تماس پرداخته‌اید- در این مدت، تعداد کمی یا حتی یک تلفن کرده‌اید- قبل از آن‌که آن روز دست از کار بکشید؛ اما شما گام اول را برداشته‌اید که در نوع خود پیشرفت محسوب می‌شود! وقتی شما این امر را نگرشی خوب و مثبت تلقی می‌کنید، عادات مثبت را در خود تقویت می‌کنید. شاید فردا دوباره آن را حتی برای مدتی طولانی انجام دهید.

بعد از پشت سر گذاشتن سخت‌ترین مرحله، یعنی برداشتن گوشی تلفن، باقی کار چندان مشکل نیست. درواقع، ممکن است متوجه شوید که ده دقیقه‌ی شما، سی دقیقه یا حتی بیشتر طول می‌کشد، بدون این‌که ذره‌ای شمارا ناراحت کند.

بازدید: 24

علی محمدی

مؤسس وب‌سایت تله بازاریابی «علی محمدی» است؛ ایشان محقق، نویسنده و مدرس دوره های بازاریابی، فروش و ارتباطات موثر تلفنی هستند. علی محمدی «باشگاه بازاریابان تلفنی» را در سال ۱۳۹۵ تاسیس کرده است.

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

  لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
  جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
  دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

  دیدگاه خود را بیان کنید