پیش به سوی فروش تلفنی موفق

Rate this post

فروش‌ تلفنی موفق تصادفی رخ نمی‌دهند؛ چه شما در این حرفه پیشکسوت باشد و چه تازه‌کار، عوامل بسیاری قبل از شماره‌گیری تلفن درفروش دخیل‌ هستند. شما باید از تمام جزئیات کالا یا خدمتی که ارائه می‌کنید آگاه باشید و درباره‌ی هر چیز احتمالی مربوط به شخص یا شرکتی که به آن تلفن می‌کنید تحقیق کنید. تحویل کالای خود را تمرین کنید و برای سؤالات یا چالش‌های پیش رو، خودتان را آماده کنید.

 

به‌منظور موفقیت درفروش تلفنی، از مطالعه غافل نشوید

هنگامی‌که می‌خواهید درفروش تلفنی بیشترین موفقیت را کسب کنید. بهتر است از همان توصیه‌های زمان درس خواند پیروی کنید؛ یعنی تکالیف  روزانه‌تان انجام دهید و برای امتحان خودتان را آماده کنید.

هر وقت به محل کار خود می‌رسید، زمانی را به‌مرور جدول برنامه‌ی کاری خود اختصاص دهید. سپس تمام تماس‌های تلفنی برقرارشده را مطالعه و بررسی کنید. یادداشت‌های خود را برای تازه کردن دانش خود مرور کنید و اگر نقص و کمبودی در آن دیدید، با جست‌وجوی دقیق‌تر نوشته‌های خود یا جست‌وجو در اینترنت مواردی را که باید آن‌ها را تکمیل کنید در نظر بگیرید.

در پی هوشمندانه‌تر انجام دادن کار باشید، نه ‌فقط سخت کار کردن 

فروش تلفنی مستلزم انجام کار است، امام شما می‌توانید آینده‌ی کاری خود را به روشی مؤثر و کارآمد مدیریت کنید. آینده و قلب و روح فروش‌های تلفنی است. به بیانی ساده، شما باید دائماً در پی یافتن مشتریان جدید باشید و سعی و تلاشتان را سرمایه‌گذاری کنید.

نکته‌های زیر می‌تواند در زیرکانه‌تر عمل کردن و افزایش کارایی و تولید، زمانی که امیدوارانه عمل می‌کنید، به شما کمک چشمگیری کنند.

۱️ تلفن‌های مشابه را در یک گروه قرار دهید:

با پرسیدن موارد مشابه، چالش‌ها، اهداف و موضوعات مربوط به هر گروه، کارایی بیشتری کسب و مسیر هموارتری را طی می‌کنید. برای مثال، فروشنده‌های کم‌حوصله، مستقل و خرده‌فروش را در یک گروه قرار دهید و به آن‌ها تلفن کنید و در دسته‌ی دیگر، به نمایندگان رسمی تلفن کنید و بعد به دندان‌پزشکان و به همین ترتیب روال تلفن کردن را ادامه دهید.

?شما با توجه به مرحله‌ی فروش نیز می‌توانید تلفن‌هایتان را دسته‌بندی کنید. برای مثال، تمام قرارهای معرفی و ارائه محصول را در یک‌زمان انجام دهید و بقیه تماس‌های مربوط به راهنمایی مشتری را هم‌زمان کنید و تلفن‌های ارجاع به مشتری را در یک گروه انجام دهید.

۲️ محدودیت‌های خود را شناسایی کنید:

هیچ‌کس قادر به تلفن کردن بی‌وقفه به مدت هشت ساعت نیست. برای اینکه بازده کاری خود را حداکثر کنید و انرژی خود را در سطح بالای نگه‌دارید، یک‌زمان استراحت ده تا پانزده‌دقیقه‌ای بعد از هر یک ساعت تلفن کردن در نظر بگیرید. در این زمان، جند حرکت کششی انجام دهید یا نوشیدنی و خوراکی مختصری میل کنید و بعد، سرحال و پرانرژی، به تلفن‌های ساعت بعد بپردازید. بازه‌ی یک ساعت تا ۷۵ دقیقه درواقع حداکثر زمانی است که می‌توان پشت سر هم و بی‌وقفه تلفن کرد.

غلبه بر بیزاری از فروش 

فرقی نمی‌کند که شما چقدر تجربه‌ی فروش دارید یا تا چه حد فروشنده‌ی موفقی هستید؛ حرفه‌های فروش، گاهی با پدیده‌ای بیزاری از فروش مواجه می‌شوند. بیزاری از فروش زمانی رخ می‌دهد که شما از چشم‌اندازهای خود از فروش دور یا با تأخیر موفق به فروش کالا می‌شوید که این امر موجب می‌شود تلفن کردن را به آینده موکول کنید یا دیگر هرگز تلفن نکنید. به‌عنوان نمونه‌هایی از این وضعیت، می‌توان به ملال و بی‌حوصلگی، داشتن استرس یا ترس از تلفن کردن اشاره کرد. بهترین راه درمان این حالت، شناختن تقریباً تمام انواع بیزاری از فروش است.

ادامه دادن به روال عادی روشی سالم برای کنترل اوضاع و شرایط است. اگر شما عادت دارید هرروز صبح به مشتریانتان تلفن کنید، حتی اگر موقتاً از این کار خسته شده‌اید، احتمالاً آسان‌تر به کار ادامه خواهید داد.

بیشترین بهره را از زمانتان ببرید

فروشنده‌های تلفنی همواره با معضل اتلاف وقت مواجه هستند. اتلاف وقت موضوع مهمی است و هنگامی‌که تشخیص دادید چه چیزی مانع استفاده‌ی درست و عاقلانه از زمانان شده است، کنترل آن کار ساده‌ای می‌شود، دو مورد زیر ممکن است باعث هدر رفتن وقت گران‌بهای شما شوند. اگر قادر به تشخیص آن‌ها شوید و به‌درستی اولویت‌بندی‌شان کنید، می‌توانید کارایی و بازده خود را افزایش دهید.

فعالیت‌هایی با سود کم:

فروشنده‌های حرفه‌ای با پرداختن به تلفن‌های خدماتی و کارهای کم‌اهمیت دفتری فرصت‌های ارزشمند خود را از دست می‌دهند. همواره سعی کنید توجه خود را معطوف به فعالیت‌هایی با بالاترین بازده کنید و آن‌ها را اولویت‌های اساسی خودسازید.

در امر فروش نیز همانند سایر امور، بیست درصد از تلاش‌های شما هشتاد درصد از موفقیتتان را در پی دارد. پس به‌درستی تعیین کنید که این بیست درصد  باارزش از چه‌کارهایی باید تشکیل شود و آن‌ها را اولویت‌های اساسی خود در نظر بگیرید. اولویت‌بندی امور و تمرکز و توجه به عوامل اتلاف وقت، یقیناً عوامل هدر دهنده وقت را به‌خوبی مهار می‌کنند.

وقفه‌های بین تماس‌ها

این وقفه‌ها ممکن است چند ثانیه طول بکشند، اما برخی اوقات مدت آن‌ها به سه، چهار یا حتی پنج دقیقه نیز می‌رسد و این زمان‌های استراحت ظاهراً کوتاه باهم جمع می‌شوند و اوقات تلفن شده نام می‌گیرند. برای مثال، شما پنج ساعت را صرف برقراری صد تماس می‌کنید و بین هر تماس، سه دقیقه استراحت می‌کنید. اگر شما زمان استراحت بین تلفن‌ها را از سه ‌به ‌یک دقیقه کاهش دهید، می‌توانید هرروز دویست تماس بیشتر برقرار کنید.

در عوض این‌که به این سارقان زمان اجازه‌ی سرقت از موفقیت تلفنی‌تان را بدهید، توجه خود را بر فعالیت‌هایی با بیشترین بازده متمرکز کنید و آن‌ها را اولویت های اساسی خودسازید.

بازدید: 8

علی محمدی

مؤسس وب‌سایت تله بازاریابی «علی محمدی» است؛ ایشان محقق، نویسنده و مدرس دوره های بازاریابی، فروش و ارتباطات موثر تلفنی هستند. علی محمدی «باشگاه بازاریابان تلفنی» را در سال ۱۳۹۵ تاسیس کرده است.

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید