درباره مشتریان و شرکت آنها مطالعه کنید

Rate this post

دانش کلید دروازه‌ی فرصت‌هاست. وقتی قبل از تلفن کردن به مشتری، درباره‌ی او تحقیق کنید، اطلاعاتی را جمع آوری می کنید که منجر به موفقیت در فروش می شوند. به عنوان یک فایده‌ی جانبی، هنگامی که مشتریان را با شرکت بیشتر آشنا می کنید، آن‌ها تحت تأثیر قرار می گیرند و از این کار شما خوشحال می شوند.

به علاوه، تحقیق کردن پیش از برقراری تماس تلفنی درباره مشتری، به شما کمک می کند در موقعیت‌های حساس که ممکن است از آن‌ها آگاه نباشید، گوشه کنایه نشوید.

تا قبل از ظهور اینترنت، انجام چنین تحقیقاتی خیلی مشکل بود؛ اما امروز می شود اطلاعات با ارزش و قابل اعتمادی از طریق اینترنت به دست آورد. این بخش به شما نشان می دهد به دنبال چه نوع اطلاعاتی بگردید و در حین تحقیق درباره‌ی مشتریانتان، چه موقع تغییر موضع دهید.

درباره‌ی شرکت حسابی تحقیق کنید

روزهایی را که در جست و جوی شغل بودید، به خاطر دارید. به شما توصیه می شد با پیش زمینه ای قوی درباره‌ی آن شرکت، در مصاحبه شرکت کنید. شما باید اطمینان حاصل کنید آشنایی کاملی با شرکت مشتری دارید، از جمله در موارد زیر:

 • تجارت مرکزی
 • مدیریت کلیدی، شامل ریاست، CFO، COO، CEO.
 • تاریخچه‌ی شرکت.
 • اندازه: تعداد کارمندان، بخش‌ها و موقعیت‌های مکانی
 • اطلاعات مالی، شامل گزارش سالیانه‌ی اخیر.
 • سهام بازار
 • تاریخچه‌ی بورس اوراق بهادار
 • رقبای اصلی
 • مدیریت بخشی که مشتری شما در آن کار می کند.
 • نمودارهای فروش برای آن بخش

جمع‌آوری اطلاعات گوناگون ایده‌ی خوبی است؛ اطلاعاتی که به شما دیدی کلی درباره‌ی ویژگی‌های شرکت، انتشار نشریه‌ها، مقالات خبری، اظهارات نمایندگان شرکت، ارزش‌های اصلی و حتی مزایا و سیاست‌های شغلی می‌دهند.

گذراندن دوره‌ی تحقیق سریع سه کلیکی

با اختصاص تنها پنج دقیقه وقت قبل از مکالمه‌ی تلفنی به منظور آشکار کردن حقایقی درباره‌ی مشتری‌ تان، می توانید دانش خود را به طرز چشمگیری افزایش دهید، عملکرد تلفنی‌تان را بهبود ببخشید و شانس موفقیت خود را زیاد کنید. انجام این کار به آسانی سه بار کلیک کردن روی دکمه‌ی ماوس کامپیوترتان است.

کلیک اول: از وب‌سایت شرکت دیدن کنید.

در وب‌سایت هر شرکت، می توانید اطلاعات زیادی درباره‌ی خدمات، محصولات و مدیران ارشد آن به دست آورید. اغلب آدرس ایمیل آن‌ها نیز آورده می شود که ممکن است در آینده به آن نیاز پیدا کنید. اظهارات هیئت نمایندگی یا ارزش‌های مهم شرکت را مرور کنید. به سرعت آخرین نسخه از نشریات را بخوانید. (چیزهایی که ظرف سه یا شش ماه اخیر منتشر شده‌اند، ایده آل‌اند)

اهمیت زیادی برای یافتن اطلاعات در نشریات با موضوع شرکت قائل نشوید. این نوع نشریات، در اکثر موارد، موفقیت‌ها و دستاوردهای شرکت را به روشی مثبت منتشر می کنند یا به شرح محصولات ارزان و پروژه‌های استراتژیک می پردازند. بیشتر آن‌ها به قصد معرفی آن شرکت، به عنوان سر آمد فلان حوزه‌ی کاری، منتشر می شوند. شما باید منبعی بی طرف را به منظور تائید برخی از آن اطلاعات بخوانید.

کلیک دوم: جست و جوی اینترنتی

تحقیق درباره‌ی یک شرکت به کمک یک موتور جست و جوی اینترنتی، ارجاعاتی به سایر سایت‌های اینترنتی، از اخبار و مجلات اینترنتی گرفته تا وبلاگ‌های شخصی، در اختیار شما می گذارد. مقالاتی را درباره‌ی شرکت مطالعه کنید که در نشریان بی طرف چاپ شده‌اند. (اگرچه احتمالاً خلاصه‌ی طوطی‌وار از مطالب همان نشریه‌ای را قرار است ببینید که روی سایت شرکت دیدید).

ببینید آیا از سوی سایر شرکت‌ها انتقاداتی به این شرکت شده یا این که آیا شرکت مسائلی در بخش روابط عمومی دارد یا نه. به تاریخ انتشار نشریه توجه کنید. بر فرض، مقاله‌ای که سه سال پیش نوشته شده بی شک قادر به توصیف وضعیت حال حاضر شرکت نیست.

همچنین ممکن است در حین جست و جوی اینترنتی با سایت‌های رقبا برخورد کنید. اغلب، سایر شرکت‌ها در اطراف ترافیک موتور جست و جوی اینترنتی رقبای خود نیز آگهی‌هایی دارند. لذا، نتیجه‌ی این رقابت را پیگیری کنید. با انجام این کار حتی ممکن است برخی از مشتریان آینده‌تان را شناسایی کنید!

 

کلیک سوم: درباره‌ی مخاطبان خود تحقیق کنید.

در پایان، درباره‌ی مخاطبان با تایپ نام آن‌ها در یک موتور جست و جوی اینترنتی تحقیق کنید. البته شاید روی سایت شرکت اطلاعاتی درباره‌ی آن‌ها بیابید. البته در صورتی که مشتری مدیر ارشد باشد، شاید شامل این فهرست نباشد.

با تایپ کردن اسم فرد در یک موتور جست و جو، منابعی مربوط به فرد و شغل او به دست می آورید. از آنچه که می دانید مشتری‌تان رئیس شرکت PTA است، احتمالاً پی خواهید برد سمینارهایی در زمینه‌ی صنعت شما برگزار می کند.

به این موضوع پی می برید که او جوایز حرفه ای ارزنده ای برده است و این که برنده‌ی نشان افتخار در نمایشگاه بازرگانی ایالتی پنبه دوزی است. اطلاعات شخصی مشتری بعدها، زمانی که سعی در برقراری رابطه ای دوستانه با او دارید، به کار می آیند.

با در دست داشتن این اطلاعات، می توانید مکالمه را به حوزه‌ی مورد علاقه‌ی سوق دهید؛ مثلاً اگر او رئیس PTA باشد، پیشاپیش می دانید در موضوعات و کارهای تیمی فرد خیلی فعالی است.

بازدید: 10

علی محمدی

مؤسس وب‌سایت تله بازاریابی «علی محمدی» است؛ ایشان محقق، نویسنده و مدرس دوره های بازاریابی، فروش و ارتباطات موثر تلفنی هستند. علی محمدی «باشگاه بازاریابان تلفنی» را در سال ۱۳۹۵ تاسیس کرده است.

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

  لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
  جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
  دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

  دیدگاه خود را بیان کنید