موفقیت در بازاریابی تلفنی

چرا بسیاری از شرکت‌ها در فروش ضعیف هستند و نمی‌توانند راهکار افزایش فروش را با کمترین هزینه پیدا کنند؟

مهم‌ترین بخش یک سازمان فروش، منابع انسانی آن سازمان است و میزان توانمندی و مهارت این منابع یا سربازان نوک حمله، مهم‌ترین پارامتر در افزایش و یا تقویت میزان فروش یک سازمان است،

بارها در جلسات اولیه درخواست مشتریانم برای آموزش نیروهای فروششان، جمله جالبی می‌شنوم،

می‌گویند: « ما مشکل چندانی در فروش نداریم، یعنی فروشمان خوب است، ولی احساس می‌کنیم که خوب است نیروهای فروشمان را آموزش بدهیم»

درواقع یک آموزش فانتزی یا شاید فرمالیته می‌خواهند؛

بعدازاینکه دوره آموزشی به پایان می‌رسد، مدیر تماس می‌گیرد و می‌گوید : «دست شما درد نکند جناب محمدی، الحمدالله فروش افزایش پیداکرده و تغییرات محسوسی در تیم فروش، نسبت به قبل از دوره آموزشی، ملاحظه شده است»

علت این موارد شوکه کننده را برحسب تجربه شخصی، در عدم آگاهی شرکت‌های بزرگ و کوچک نسبت به آموزش منابع (نیروی) انسانی میدانم.

اصول آموزش بازاریابان تلفنی را بر پایه چند اصل و مرحله آموزشی مشخص است؛

اول اینکه بازاریابان و فروشندگان تلفنی می‌بایست مبانی و مفاهیم بازاریابی تلفنی را بدانند و تفاوت میان بازاریابی و فروش را تشخیص دهند(که بدانند در کدام گروه شغلی مشغول فعالیت هستند و اینکه چه‌کارهایی را باید انجام بدهند)؛

مبحث بعدی فن بیان است، به دلیل اینکه بیان زیبا و اصولی، به بازاریاب و فروشنده تلفنی کمک می‌کند که چگونه منظور خود را به مخاطب خود برساند و محصول خود را به‌صورت دقیق و حرفه‌ای بیان نماید، نه اینکه به لکنت زبان و نفس‌نفس بیافتد و در یک ارائه، به‌جای اداره جلسه فروش و مشتری، استرس او و جلسه فروش را اداره نماید.

مرحله بعد گوش دادن فعال است؛ گوش دادن فعال و مؤثر به بازاریاب و فروشنده تلفنی کمک می‌کند که نیاز مخاطب را درک کند و به‌جای اینکه یک‌طرفه صحبت کند، گفتگو کردن را بیاموزد و به مشتری، طعم و لذت صحبت کردن از خواسته‌های خود را به وی بچشاند؛

گوش سپردن فعال یکی از مهم‌ترین ابزارهای بازاریابان تلفنی است، زیرا آنها چهره و حرکات دست و صورت و زبان بدن مخاطب خود را نمی‌بینند.

شخصیت شناسی؛ شخصیت شناسی در بازاریابی و فروش تلفنی بسیار متفاوت از شخصیت شناسی فروش حضوری ست، چرا ؟؟ به دلیل اینکه بازاریاب و فروشنده تلفنی، باید شخصیت مشتری را از روی صدایش تشخیص دهد، که این مهارتی پیچیده و بسیار ارزشمند در دستان یک فروشنده تلفنی است.

و در آخر توانایی پرسیدن پرسش‌های ارزشمند و کشف کننده است، که به‌واسطه آن می‌بایست نیاز مشتری را از زیر زبان او بیرون کشید و از او تعهداتی در تائید رفع خواسته‌هایش اخذ کرد.

این گام‌ها و مهارت‌هایی در مسیر موفقیت بازاریابی و فروش تلفنی است که یک بازاریاب و فروشنده تلفنی باید بیاموزد تا به امید خداوند و انگیزه مثبت، به یک بازاریاب و فروشنده تلفنی موفق تبدیل شود.

 

علی محمدی

مؤسس وب‌سایت تله بازاریابی

مربی و مدرس بازاریابی و فروش تلفنی مؤثر

[button title=”دانلود رایگان مقاله” icon=”fa fa-download” icon_position=”center” link=”#ulp-SrleA5jlih5yJOgx” color=”#348228″ font_color=”#ffffff” size=”2″ full_width=””]

بازدیدها: 30

علی محمدی

مؤسس وب‌سایت تله بازاریابی «علی محمدی» است؛ ایشان محقق، نویسنده و مدرس دوره های بازاریابی، فروش و ارتباطات موثر تلفنی هستند. علی محمدی «باشگاه بازاریابان تلفنی» را در سال ۱۳۹۵ تاسیس کرده است.

دیدگاه کاربران ...

  1. لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید

جدیدترین محصولات