برای موفقیت در فروش تلفنی، چه چیز هایی نیاز دارید؟

Rate this post

برای موفقیت در فروش تلفنی، به چه چیزهایی نیاز دارید؟

جعبه ابزار موفقیت در فروش تلفنی شامل ابزارها و تجهیزات بسیاری است. به منظور حداکثر کردن توانایی بالقوه‌تان، باید بر همه‌ی آن ابزارها تسلط یابید، چه خوب! برای این که در شغلتان بدرخشید، هیچ لزومی ندارد فروشنده به دنیا آمده باشید. بر خلاف قهرمانان ورزشی و المپیک که از مهارت‌های خدادادی و ذاتی فیزیکی برخوردارند، حرفه ای های فروش تلفنی می توانند از راه پشتکار، مسئولیت پذیری و رشد و توسعه‌ی رفتارهای مثبت، در این حرفه ستاره و قهرمان شوند. در این بخش به شرح مهم‌ترین ابزار مورد نیاز و ویژگی‌های شخصیتی و مهارت‌های لازم برای تبحر در این حیطه می پردازیم.

تسلط بر ابزار مقدماتی، یعنی کلمات

هر حرفه ای ابزارهای مقدماتی و ثانویه‌ی خود را دارد. اگر چه تمام ابزارها مهم هستند بدون داشتن ابزار مقدماتی، ابزارهای بعدی ارزش کمی پیدا می کنند، تسلط داشتن بر ابزار شماره‌ی یک، افراد موفق را از سایرین متمایز می کند و می توان این گونه افراد را به‌واسطه‌ی سطح درآمد، پرستیز و میزان به رسمیت شناخته شدن آن‌ها در سراسر دنیا به خوبی شناخت.

برای دستیابی به موفقیت در فروش تلفن، کلمات ابزار مقدماتی شما هستند.

آنچه قادر است شمارا تا اوج رشته فروشنده تلفنی و هر حرفه‌ی فروش دیگری ارتقا دهد، چگونگی بیان کلمات از سوی شماست. فرقی ندارد که شما فروشنده ناودان یا تعمیرکار شیشه‌ای جلوی اتومبیل باشید یا خدمات مشاور املاک، بیمه یا خدمات مالی ارائه دهید؛ توانایی رشد و توسعه شما در این کار-نه تنها به خدمات- بلکه به تسلط شما در استفاده از آن ابزار مربوط می‌شود.

با داشتن چند ویژگی شخصیتی ضروری، تبدیل به یک ستاره‌ی فروش شوید

اکثر مردم عامی تعریف واضحی از فروشنده در ذهن دارند که لابد شما هم آن را می دانید. او کسی است که در ملاقات با غریبه‌ها احساس خجالت نمی کند. البته افراد خوش بین همیشه نیمه‌ی پر لیوان را می بینند؛ به نظر آن‌ها، فروشنده فردی خستگی ناپذیر و اهل عمل است و سرسختی و مقاومت فراوانی دارد.

به علاوه، داشتن نگرش مثبت، قدرت تشخیص موقعیت اجتماعی، قدرت تحمل و صبر و استقامت بالا در برابر پذیرفته نشدن از سوی مشتری، ویژگی‌های شخصیتی ای هستند که یقیناً در فروشنده‌های حرفه ای دیده می شوند. داشتن مسئولیت پذیری بالا و عشق و علاقه به این کار شانس موفقیت را بیشتر می کند. این قهرمانان به واسطه‌ی داشتن شور و اشتیاق و قدرت اراده و نیز علاقه به پرداختن بهای پیروزی، پیروز می شوند. اگر به توصیف ویژگی‌های شما بپردازیم، بی شک شانس موفقیت شما خیلی بالا می رود.

اما شما حتی اگر کشش ذاتی و طبیعی اندک و صبر و تحمل کمتری در برابر پذیرفته نشدن داشته باشد، باز هم می توانید با بهره گیری از سایر نقاط قدرت ضروری در امر فروش، خودتان را برای کسب ویژگی‌های شخصیتی معین آموزش دهید و سایر ویژگی‌ها شخصیتی خود را کنار بگذارید. اگر چه سوپراستار شدن در فروش تلفنی ممکن است تلاشی بیش از حد بطلبد، شما دائماً و ماه به ماه می توانید شخصیت خودتان را بسازید و به عنوان یک بازیگر با ارزش تیم آن را به کار ببرید. شما قادر به خلق در آمد، فروش و برگشتی‌های قابل اندازه گیری از سرمایه‌ی شرکت برای شرکت و خودتان هستید.

با داشتن چند ویژگی شخصیتی ضروری، تبدیل به یک ستاره فروش شوید

چند مورد از خصوصیاتی که به خوبی در حرفه‌ی فروش تلفنی به کار می آیند عبارت‌اند از:

۱ استقامت

۲ نظم و ترتیب

۳ شور و علاقه

۴ خوش بینی

۵ صبر و حوصله

۶ اصرار و سرسختی

۷ پایداری

۸ اعتماد راسخ به محصول یا خدمتی که ارائه می شود.

ارزیابی مهارت‌هایی که متناسب با یک فروشنده‌ی حرفه ای است.

اگر چه شما قادر هستید صفات شخصیتی مثبت را در خود تقویت و موارد منفی را نابود کنید، مهارت‌ها اعمالی قابل یادگیری هستند. هر فروشنده موفق باید بر صفات زیادی که در زیر به بررسی آن‌ها می پردازیم تسلط کافی داشته باشد ( برخی از آن‌ها به قدری مهم‌اند که در یک مقاله مفصل در رابطه با آن‌ها صحبت خواهیم کرد)

فهرست زیر را به منظور دسترسی به مهارت‌های خود بخوانید و اگر در یکی از موارد کمبودی در خود احساس کردید، با مقالاتی که در آینده ارسال خواهیم کرد توجه بفرمایید

 • تکنیک‌های تمام کننده‌ی کار
 • ارتباطات
 • یادآوری
 • بررسی اهداف
 • گوش دادن مؤثر
 • سازماندهی
 • مهارت‌های تلفنی
 • امیدواری
 • مهارت‌های نوشتاری
 • مدیریت زمان

مهارتی که نیاز است به آن توجه خاصی کرد، داشتن نظم و مقررات در انجام کار است. حالا منظورمان این نیست که روی نیمکت استراحت بنشینید. نظم و مقررات یعنی داشتن توانایی انجام کاری که شما می دانید نیاز به انجام آن دارید، حتی اگر رغبتی به انجامش ندارید. با تسلط یافتن بر این مهارت، شما قادر به کسب سایر مهارت‌های ضروری می‌شوید و به طرز حیرت انگیزی شغل و در آمدتان را بهبود خواهد بخشید. داشتن نظم و مقررات  چیز پر رمز و رازی نیست؛ تنها عمل به خواست و اراده‌ی خود است.

بازدید: 10

علی محمدی

مؤسس وب‌سایت تله بازاریابی «علی محمدی» است؛ ایشان محقق، نویسنده و مدرس دوره های بازاریابی، فروش و ارتباطات موثر تلفنی هستند. علی محمدی «باشگاه بازاریابان تلفنی» را در سال ۱۳۹۵ تاسیس کرده است.

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

  لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
  جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
  دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

  دیدگاه خود را بیان کنید