الفبای یک نوشته خوب فروش تلفنی چیست؟

Rate this post

بهترین قاعده ای که هر کس در فروش می تواند به شما بیاموزد، استفاده از نوشته است. در نوشته‌ی خوب باید سه عنصر در ذهن ساخته و پرداخته شوند که عبارت‌اند از:

 • هدف: متن لازم برای تکمیل روند فروش نباید مشابه متنی برای رزرو یک قرار ملاقات نوشته شود. نوشته‌ی مربوط به واجد شرایط کردن مشتری، مستلزم پیروی از رویکردی متفاوت با ارائه‌ی یک سخنرانی است. هدف از تلفن دیکته کردن مطالب متن است. هدف را در نوشته‌ی خود لحاظ کنید.
 • دریافت کننده: قصد دارید به چه کسی دسترسی پیدا کنید، مشتری؟ تاجر؟ منشی؟ CEO؟ نماینده‌ی خرید؟ نحوه‌ی نوشتن متن، بسته به پاسخ این سؤال، متفاوت است.
 • آنچه معرفی می کنید: اگر شما فروشنده‌ی خط تولیدی از محصولات یا خدمات هستید، متن شما ممکن است تنها یک مورد یا دسته‌ای موارد را شامل شود. برای انتخاب متنی مناسب، در وهله‌ی نخست نیاز به دانستن این موارد دارید.

نوشته‌ی خوب باید بر اساس چرخه‌ی فروش محصول یا خدمات شما نوشته شود؛ مثلاً تلفن کردن در زمانی خاص بازده کاری‌تان را ارتقا می دهد. اگر چرخه‌ی فروش نوعی‌تان یکی از سه شکل تلفن اول به قصد معرفی خود، انتقال اطلاعات یا واجد شرایط کردن مشتری را به خود بگیرد، نوشته‌های شما باید به آن شکل طراحی شو. روندی چهار مرحله ای و فروش با دو متن به حق با هم جور در نمی آیند.

دقیقه همان گونه که یک برگه‌ی امتحانی با نمره‌ی عالی ساختاری قابل قبول با اجزایی ثابت دارد، یک فروش تلفنی نیز از همین ساختار و اجزا برخوردار است. اگر طبق متن طراحی شده‌ی شرکت عمل می کنید، سعی کنید بخش‌های کلیدی‌اش را شناسایی کنید؛ اما در صورتی که وضعیتتان به گونه ای است که باید نوشته ای خاص برای خودتان بنویسید، داشتن اطلاعات زیر ضروری است.

هر نوشته‌ی تلفنی خوب شامل این موارد است:

 • یک جمله شروع کننده: جمله‌ی شروع کننده روند تلفن کردن را به سادگی به جریان می اندازد. خیلی سریع خود و محصولتان را معرفی کنید و در ظرف چند ثانیه ای اول مکالمه، علاقه‌ی فرد را برانگیزانید.
 • تقاضا برای قرار ملاقات (تلفنی یا حضوری): اگر قرار ملاقات بخشی از چرخه‌ی فروش شما را تشکیل می دهد، نیاز به انجام آن دارید. در صورتی که چرخه‌ی فروش محصولی که می فروشید تنها با یک بار تلفن کردن بسته می شود، این مرحله را حذف کنید.
 • مطرح کردن سؤال‌هایی برای واجد شرایط بودن مشتری: به منظور کسب اطمینان از این که زمانتان در این قرار ملاقات به خوبی سپری می شود، سؤالاتی از مشتری بکنید. شما می خواهید از روند خرید نوعی، نیازهای خاص، خواسته‌ها، مشکلات و آرزوهای مشتری سر در بیاورید.
 • معرفی اصلی: در این مرحله، نشان می دهید چطور محصول یا خدمات شما با نیازهای مشتری متناسب و هماهنگ است.
 • مرحله‌ی عقد قرارداد اولیه: این اولین مرحله درخواست سفارش کالایتان است که معمولاً با اهدافی از جانب مشتری دنبال می شود.
 • رسیدگی به ایرادها: اگر تمام ایرادهای ممکن به کالا یا خدماتتان را در نظر نگیرید، در نهایت نیاز دارید برای رسیدگی به آن‌ها آماده باشید.
 • مرحله‌ی عقد قرار داد نهایی: پس از رفع موانع از مسیر، کار شما این است که به عقب بر گردید و کار پایانی فروش کالا یا خدمات را انجام دهید و تائید کنید مشتری تصمیم خوبی گرفته است.

در مقاله‌ی بعدی به صورت حرفه ای در رابطه با تمرین کردن یک ارائه جذاب با هم تمرین خواهیم کرد.

بازدید: 12

علی محمدی

مؤسس وب‌سایت تله بازاریابی «علی محمدی» است؛ ایشان محقق، نویسنده و مدرس دوره های بازاریابی، فروش و ارتباطات موثر تلفنی هستند. علی محمدی «باشگاه بازاریابان تلفنی» را در سال ۱۳۹۵ تاسیس کرده است.

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

  لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
  جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
  دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

  دیدگاه خود را بیان کنید