چگونگی شناسایی کار های پراهمیت

عمده وقت هر فروشنده‌ای صرف انجام دو کار می‌شود که آن دو عبارت‌اند از:

 • یافتن مشتریان جدید
 • خدمات‌رسانی به مشتریان حاضر

فروشندگان محترم، اگر از بین دو وظیفه‌ی فوق، فقط در یک مورد می‌توانید به طرز عالی عمل کنید، کدام مورد را انتخاب می‌کردید؟ خوب، شما باید در هر دو مورد مهارت کافی داشته باشید؛ اما از بین آن دو، بی‌شک خلق مشتری کار مهم‌تری است.

بسیاری از فروشندگان در راضی نگه‌داشتن مشتریان خود ماهر شده‌اند. این افراد عامی پایبند به خدمت‌رسانی، امیدوارند از طریق توجه و دلسوزی خود، مشتریانشان از آن‌ها بیشتر خرید کنند و این خوب است. مَثَل معروفی است که می‌گوید: «قرار دادن همه‌ی تخم‌مرغ‌ها در یک سبد ریسک است.» مخصوصاً اگر خدمات‌رسانی به مشتریان منجر به فراموش کردن کار خلق مشتریان جدید شود، ریسک بالاتری را متحمل می‌شوید.

به‌عنوان یک فروشنده، باید زمانی از روزتان را، به‌طور منظم، دریافتن و خلق مشتریان جدید از طریق جویندگی سرمایه‌گذاری کنید. این زمان همان بیست درصد از زمانتان است که هشتاد درصد از درآمدتان را در پی دارد.

هیچ‌چیزی مهم‌تر از سرمایه‌گذاری وقتتان در خلق بازیگران خرید جدید، جست‌وجوی مشتریان و دنبال کردن فرصت‌های بالقوه نیست که با انجام همگی این کارها است که موفق به خلق تعداد بیشتری مشتری می‌شوید. خلق مشتریان جدید همچون یک درآمد مستقیم است که تولید فعالیت می‌کند؛ اهمیت چنین فعالیت‌های را بعداً در مقالات مختلف بیان می‌کنیم.

زمان را به دوست خود تبدیل کنید.

فروشندگی کاری پرزحمت است. به دنبال مشتری گشتن به مدت هشت ساعت در روز، پشتیبانی از مشتریان حاضر، عرضه‌ی خدمات و کالاها، دستیابی به اهداف و به اتمام رساندن پروسه‌ی فروش، همگی می‌توانند خیلی سریع‌تر از سقوط از ارتفاعی صد متری قوی شما را تحلیل ببرند. تعداد بسیار کمی از افراد، قدرت و توان حفظ سطح بالایی از تمرکز و عملکرد را به مدت هشت ساعت متمادی یا بیشتر در هرروز دارند. همراه ما باشید، در ادامه سلسله مقالات تخصصی توضیح می‌دهیم چطور زمان بیشترین بازده خودتان را تشخیص دهید، طوری که بتوانید بیشترین کارها را درزمانی اندک بنا بر اصل ۸۰/۲۰ انجام دهید.

کشف دوره‌ی اوج عملکردتان

فرقی نمی‌کند آدم سحرخیزی باشد یا این‌که برعکس شب‌ها تا دیروقت بیدار بمانید، یا این‌که زمان بیشترین کارایی‌تان بین این دو باشد؛ تشخیص دوره‌ی زمانی بیشترین عملکردتان و برنامه‌ریزی مهم‌ترین وظایفتان (به‌عبارت‌دیگر، کارهایی که به خلق مشتری منجر می‌شود) در آن زمان، تکنیکی تائید شده به قصد بالا بردن تولید و تعداد فروش شماست.

دقت کنید چه مواقعی از روز بیشترین میزان انرژی را دارید. چه زمان‌هایی متمرکزترید و چه مواقعی از روز ذهنتان پریشان است؟ اکثر مردم معمولاً انرژی، شور و حرارت و تمرکز بیشتری در زمان‌های معینی از روز دارند.

برای آن‌هایی که سحرخیز هستند بهتر است صبح‌ها را به انجام کارهای مربوط به خلق مشتری و بعدازظهرها را – که انرژی کمی دارند- به انجام کارهای مربوط به خدمات‌رسانی به مشتریان اختصاص دهیم. آن دسته از افرادی که تمام صبح را تقلا می‌کنند بیدار بمانند اما بعدازظهرها قبراق و سرحال هستند، برنامه‌ی فوق را برعکس اجرا کنند.

قانون از قبل خالی گذاشتن ساعت یازده صبح

تا حدی عجیب است، اما صرف‌نظر از محدوده‌ی زمانی که شما در آن سرحال‌ترید، به نظر می‌رسد کائنات مشکلات و چالش‌های خود را، درست قبل از ساعت یازده صبح، پیش روی شما می‌گذارد. این پدیده به قانون یازده صبح مشهور است.

لذا برای از پیش خالی گذاشتن این نوع مزاحمت‌ها که می‌توانند یک روز مفید شمارا هدر دهند، تا جایی که می‌توانید کار جویندگی و خلق بازیگران اصلی خرید را در ابتدای کارتان انجام دهید. هرچقدر بتوانید کارهای بیشتری قبل از ساعت یازده صبح انجام دهید، بازدهتان بیشتر می‌شود.

اگر ساعت یازده صبح شروع دوره‌ی اوج فعالیت شماست، می‌توانید به کمک دو استراتژی زیر از زمانتان حمایت کنید:

 • در برخی شغل‌های فروش تلفنی، خصوصاً در امور بیمه، امور مالی، وام و مشاوره‌ی مسکن، فروشنده باید برای حل مشکلات و پاسخ به سؤالات مشتریان هموار در دسترس باشد. به‌منظور به حداقل رساندن عوامل مزاحم در ساعاتی که بالاترین بهره‌وری را دارید، بهتر است به این نوع تلفن‌ها جواب ندهید. در عوض، پیام‌گیر صوتی شما می‌تواند به تلفن کننده‌ها اطمینان ببخشید که بعد از دوره‌ی زمانی معینی به آن‌ها زنگ خواهید. با این کار، شما یک‌راه حل برنده-برنده ایجاد کرده‌اید؛ یعنی مشتریانتان خیالشان راحت است که نیازهای آن‌ها در یک چارچوب زمانی مناسب برآورده می‌شود و شما با جوابگویی به تلفن آن‌ها، بازده خود را قربانی نکرده‌اید.
 • بهتر است انجام کارهای دفتری و بخش‌های خدمات‌رسانی را به زمان دیگری در روز موکول کنید. اگر نیاز به تحقیق در مورد اطلاعاتی برای یک مشتری یا نوشتن نامه‌ای اداری دارید، برای افزایش بازده تا آن کار را بعد از ساعت یازده صبح انجام دهید.

تله بازاریابی آموزش تخصصی بازاریابی و فروش تلفنی تا آخر مسیر رشد و توسعه کسب‌وکارهای ایرانی پرقدرت ادامه خواهد داد. همراه مقالات بعدی ما باشید.

بازدیدها: 25

علی محمدی

مؤسس وب‌سایت تله بازاریابی «علی محمدی» است؛ ایشان محقق، نویسنده و مدرس دوره های بازاریابی، فروش و ارتباطات موثر تلفنی هستند. علی محمدی «باشگاه بازاریابان تلفنی» را در سال ۱۳۹۵ تاسیس کرده است.

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

  لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
  جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
  دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

  دیدگاه خود را بیان کنید

جدیدترین محصولات