۲۰ گام موثر در بازاریابی و فروش تلفنی

Rate this post

نکاتی که در زیر مطالعه خواهید نمود، ۲۰ گام در تقویت توانایی شما برای تبدبل شدن به یک بازاریاب، فروشنده و همچنین یک مذاکره کننده حرفه ای تلفنی است؛ پس سعی نمایید این نکات را به صورت گام به گام تمرین و پیاده سازی نمایید تا تبدیل به یک بازاریاب و فروشنده تلفنی حرفه ای شوید.

کار ساده ایست، اما نیاز به کمی تمرین عملی دارد؛ در مقالات بعدی گامهای موثر در تبدیل شدن به یک مربی بازاریابی را آموزش خواهم داد.

 1. در بازاریابی تلفنی هنگام شروع مکالمه به مشتری نگویید خسته نباشید، نگویید ببخشید مزاحمتان شدم! بلکه شما باید مکالمه خود را به‌صورت مثبت شروع کنید. مثلاً بگویید: سلام، روزتان به خیر
 2. پیش از تماس با مشتریان بالقوه  مهم  تا جایی که می‌توانید در رابطه با آن‌ها اطلاعات جمع‌آوری کنید. به یاد داشته باشید اطلاعات یعنی قدرت در مذاکره!
 3. قبل از شروع به بازاریابی تلفنی حتماً کاغذ (دفتر یادداشت یا ترجیحاً سررسید)، قلم، فرم‌های اطلاعات در رابطه با محصول و … را در دسترس خود قرار دهید. هرگز نباید برای پیدا کردن این موارد مشتری را پشت خط منتظر نگاه‌دارید.
 4. هنگامی‌که محصول جدیدی را می‌خواهید به بازار ارائه دهید، ابتدا تماس خود را از مشتریان معمولی و نه‌چندان  مهم  شروع کنید، با صحبت کردن با آن‌ها، از سؤالات و نگرانی‌های مشتریان در رابطه با محصول جدید اطلاع پیدا می‌کنید و می‌توانید بیانیه فروش تلفنی خود را اصلاح کنید. عملکرد عالی خود را برای مشتریان مهم خود نگاه‌دارید.
 5. جملات زیبا و انرژی‌بخش انتخاب کنید و این جملات را در محلی که کار می‌کنید در مقابل دید خود بچسبانید. این جملات را هرماه عوض کنید. (تا برای شما عادی نشوند). از تأثیر آن در روحیه‌تان شگفت‌زده خواهید شد!
 6. مجلات مرتبط با حوزه کسب‌وکار خود را به‌طور مرتب مطالعه کنید.
 7. برگه تقلب رقبا: بر روی یک برگه، فهرستی از رقبای خود تهیه کنید. نقاط قوت و ضعف آن‌ها را بنویسید. قیمت محصولات آن‌ها را به دست بیاورید. این برگه در مذاکرات بسیار به شما کمک خواهد کرد.
 8. در بازاریابی تلفنی به‌عنوان یک فروشنده، حق عصبانی شدن و قطع کردن تلفن بر روی مشتری را ندارید. یک فروشنده می‌تواند ناراحت شود اما حق عصبانی شدن را ندارد. اگر مشتری با شما بد برخورد کرد می‌توانید به او بگویید: مثل‌اینکه در حال حاضر موقعیت مناسبی برای صحبت نیست، در آینده باهم صحبت می‌کنیم. خداحافظ. دقت داشته باشید هرگز بدون خداحافظی نباید گوشی را روی مشتری قطع کنید.
 9. در حرفه فروشندگی، کسانی که بیشترین پاسخ نه را دریافت می‌کنند همان‌ها بیشترین پاسخ بله را دریافت می‌کنند.
  در بازاریابی تلفنی احساسی که مشتری، بعد از مکالمه تلفنی با شما به دست می‌آورد، علامت تجاری شماست!
 10. راز سودآوری شرکت‌ها در حفظ مشتریان فعلی و تکرار فروش به آن‌ها می‌باشد. ارتباط خود را با مشتریان فعلی شرکت حفظ کنید.
 11. در یک برگه مشخصات کلیدی محصول و نقاط تمایز شرکت و محصول خود را آماده کنید. این برگه را می‌توانید بعد از مکالمات تلفنی برای مشتری احتمالی خود فکس و یا ایمیل کنید.
 12. هر چیزی که اندازه‌گیری نشود مدیریت نمی‌شود. تعداد تماس‌ها و تعداد مذاکره‌های و همچنین تعداد فروش‌های روزانه خود را در یک برگه یا فرم اکسل به‌صورت روزانه ثبت کنید. سپس به‌طور مرتب خود را ارزیابی کنید.
 13. منشی‌ها و مدیران دفاتر، دشمن شما نیستند، آن‌ها فقط کارشان را انجام می‌دهند. با آن‌ها به‌مانند یک ماشین  خودکار پاسخ‌گویی تلفن نگاه نکنید، بلکه به‌جای آن بر ایجاد روابط خوب با آن‌ها متمرکز شوید. در اولین مکالمه فامیل آن‌ها را بپرسید و در مکالمات بعدی از آن استفاده کنید. منشی‌ها جایگاه طلایی در سازمان دارند و به چشم انسان‌های استراتژیک به آن‌ها نگاه کنید. اگر به آن‌ها به چشم دشمن نگاه کنید این باعث یک ایجاد یک سد و مانع روان‌شناختی می‌شود و برای شما مشکل ایجاد می‌کند.
 14. هنگامی‌که با مشتری تماس می‌گیرید و احساس می‌کنید سر او شلوغ است و یا درگیر انجام کاری است (مثل غذا خوردن) به صحبت با مشتری ادامه ندهید و  بگویید : « لطفا اجازه بدهید در زمانی دیگر با شما تماس بگیرم». چراکه در این حالت احتمال عدم موفقیت شما به‌شدت بالا می‌رود.
 15. برای ایجاد یک لیست از مشتریان احتمالی برای تماس در بازاریابی تلفنی، از آشنایان و مشتریان فعلی خود کمک بگیرید. از آن‌ها بخواهید در یک برگه اسم ۵ نفر از دوستانشان که فکر می‌کنند خدمات و کالاهای شما برای آن‌ها مناسب است به شما معرفی کنند.
 16. در مذاکرات تلفنی فامیل مخاطب خود را بپرسید، بلافاصله آن را یادداشت کنید تا فراموش نکنید و در طی مکالمه خود از آن استفاده کنید. این‌گونه مخاطب با شما احساس راحتی و صمیمیت بیشتری می‌کند.
 17. برای تماس با مشتری بالقوه مخصوصاً در اولین بار بهتر است از خط تلفن ثابت استفاده نمایید. این‌گونه مشتری نسبت به زمانی که از تلفن همراه (و بخصوص خطوط اعتباری) با او تماس می‌گیرید، بیشتر به شما اعتماد می‌کند.
 18. در بازاریابی تلفنی هنگامی‌که تماس می‌گیرید تلفن را روی بلندگو نگذارید، چون در بسیاری از موارد مخاطب  پیش از شما گوشی تلفن را برمی‌دارد و برای شنیدن صدای شما باید منتظر بماند.
 19. در بازاریابی تلفنی، جملات ابتدایی مکالمه شما باید جذاب باشد و باعث جلب‌توجه و علاقه مخاطب شود تا او را پای تلفن نگاه دارد و ادامه صحبت شما را گوش دهد.
 20. در بازاریابی تلفنی، هنگام شروع مکالمه فامیل خود را بگویید و بگویید از چه شرکتی تماس می‌گیرید. این کار باعث می‌شود راحت‌تر اعتماد مشتری را جلب کنید.

بازدیدها: 36

علی محمدی

مؤسس وب‌سایت تله بازاریابی «علی محمدی» است؛ ایشان محقق، نویسنده و مدرس دوره های بازاریابی، فروش و ارتباطات موثر تلفنی هستند. علی محمدی «باشگاه بازاریابان تلفنی» را در سال ۱۳۹۵ تاسیس کرده است.

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

  لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
  جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
  دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

  دیدگاه خود را بیان کنید

جدیدترین محصولات